Co jest najważniejsze na imprezie firmowej?

Imprezy firmowe stają się czymś coraz bardziej powszechnym – panująca obecnie moda na chwalenie się zdjęciami i filmami z takich wydarzeń jest w takim razie w stu procentach zrozumiała. Warto jednak zastanowić się, jak wygląda to w świetle prawa.

Portale społecznościowe na całym świecie są dosłownie po brzegi wypełnione najróżniejszymi zdjęciami czy filmami pochodzącymi z takich właśnie imprez – jest to zjawisko powszechnie spotykane nie tylko w samej Polsce. Zazwyczaj nie ma w tym nic złego, ale udostępnianie materiałów które ujawniają nieco niewłaściwe zachowania u pracowników może być nawet dość groźne, bowiem przez firmę czy korporację coś takiego uważane jest za kompromitację. Kłopoty jakie z tego wynikają mogą mieć różne konsekwencje – w najlepszym wypadku będzie to nagana i nakaz usunięcia opublikowanych wcześniej zdjęć. Niestety, w wielu przypadkach dochodzi do zwolnienia danego pracownika i wytoczenia mu sprawy w sądzie, co jest już znacznie poważniejszą rzeczą. W czasie takich imprez firmowych dość łatwo o niestosowne zdjęcia – alkohol i luźna atmosfera sprawiają, że wielu ludzi przestaje kontrolować swoje zachowanie. Oczywiście, nie ma niczego złego w niewielkiej ilości alkoholu dla rozluźnienia, ale nie można z tym przesadzać, bowiem w nadmiarze prowadzi on do nieprzyjemnych sytuacji. W przypadku wielu firm rozwiązaniem tego problemu okazało się być odgórne ograniczenie ilości alkoholu, jaka dopuszczalna jest na tego typu imprezach. Inne z kolei poszły z taką polityką nieco dalej, bowiem przed rozpoczęciem imprezy każdy uczestnik otrzymuje tam specjalny regulamin zabraniający między innymi robienia zdjęć oraz kręcenia filmików.

Oczywiście, na imprezie może być obecny fotograf – osoba niepijąca, wyznaczona przez kierownictwo. Samo rozpowszechnianie takich zdjęć poza uczestnikami imprezy zazwyczaj nie jest raczej mile widziane. Warto o tym pamiętać, bowiem nawet jeżeli niektóre zdjęcia wydają się nam być śmieszne i niewinne, to przez firmę mogą one zostać uznane za kompromitujące.